Máte doma kamenné schody, mramorovou kuchyňskou desku nebo luxusní kamennou vanu a umyvadlo? Nebo se staráte o hrob svých blízkých? Pravidelná péče o přírodní i umělý kámen uchová kámen stále krásný. Jak na to? Důležité je čištění kamene a impregnace. Přečtěte si pár tipů.

Přírodní kámen jako žula, mramor stejně tak umělý kámen se v současné době dostává zpět do módy na místa, kde je krásným a funkčním doplňkem. Je to ideální stavební materiál, jehož výhodou je dlouhověkost, tvárnost i estetická jedinečnost. Každý kus je originál s neopakovatelnou texturou i barvou. Kámen nádherně doplní obytnou zahradu i interiér domu či bytu, kde se často využívá na kuchyňské desky, dřezy a schody. Vysoce efektní a esteticky zajímavé jsou kamenné obklady a dlažby. Luxusně kámen vypadá v koupelně na umyvadlech a vanách.

Ale zdaleka nejčastějším místem, kde se přírodní kámen využívá pro jeho odolnost a dlouhověkost, jsou hřbitovy, Náhrobní kámen slouží jako trvalá připomínka našich blízkých a zaslouží si stejnou pozornost. Čas totiž zanechává i na kameni patrné stopy.

Pokud jste si pořídili tento jedinečný a nákladný materiál do interiéru nebo se staráte o poslední místo svých blízkých, je na místě investovat čas a úsilí do údržby. Abyste zachovali kámen stále krásný je nutné věnovat mu péči, pravidelně ho čistit a impregnovat.

Jak na čištění mramoru, žuly a přírodního kamene?

  • Odstraňte hrubé nečistoty pomocí vody.
  • Na neleštěné kamenné povrchy použijte kartáč.
  • Čistič mramoru, žuly a přírodního kamene Marble & Granite cleaner před použitím pořádně protřepejte, aby se účinné látky promíchaly.
  • Nastříkejte čistič na kámen a nechte 2-3 minuty působit.
  • Na samotné čištění použijte kartáč nebo utěrku podle typu kamene. Na neleštěný kámen doporučujeme kartáč, špína se lépe odstraní. Špínu poté setřete utěrkou.

Čistič ve spreji Marble & Granite cleaner je vhodný jak pro potravinářství, domácnost tak pro venkovní použití.

TIP! Nepoužívejte čističe na bázi kyseliny, takové přípravky poruší a naleptají hladký povrch kamene a trvale jej poškodí. Pro odstranění nečistot doporučujeme použít univerzální přírodní čistič, především na kamenné dřezy. Při pravidelném používání udrží kámen ve skvělé koncdici.

Podívejte se, jak jsme čistili zašlý náhrobní kámen

Proč impreganovat přírodní a umělý kamen?

Pro dlouhotrvající vzhled a ochranu proti špatnému počasí je vhodné kámen ipregnovat. Ošetřený kámen nebudete muset čistit tak často, prozáříte jeho strukturu a ochráníte ho před vlivem počasí. Prodloužíte jeho životnost!

Impregnace kamene Marble & Granite Polish je leštěnka a vosk v jednom. Obnoví barvy a strukturu kamene, chrání před uklouznutím. Prodlužuje životnost a obnovuje původní vzhled mramorových a žulových povrchů. Navrací kamenným povrchům jejich přirozenou krásu. Impregnace kamene zabraňuje blednutí a zvětrávání kamene a kámen tak vydrží mnohem déle jako nový.

Jak na impregnaci mramoru, žuly a přírodního kamene?

  • Přípravek na impregnaci mramoru, žuly a přírodního kamene Marble & Granite polish před použitím pořádně protřepejte, aby se účinné látky promíchaly.
  • Naneste impregnaci na kámen.
  • Utěrkou nebo leštěnkou impregnaci vetřete krouživými pohyby do kamene.

Jak dlouho impregnace kamene vydrží?

Pokud se jedná o je leštěný kámen, čistý s povrchovou teplotou 15 – 20 ° C bude za těchto podmínek impregnace kamene stačit asi 10 ml na m². Tzn. celé balení 500 ml tedy vystačí na cca 50 m².

Ukázka impregnace náhrobního kamene

 

Tipy pro péči o mramor, žulu a přírodní kámen

Vyvarujte se zanechávání stop vody na povrchu mramoru a žuly – tyto materiály jsou porézní a rychle vodu absorbují! Čím rychleji vysušíte rozlitou tekutinu, tím snáz zabráníte poškození kamene. Impregnace kamene zabraňuje pronikání tekutin do kamene.

Na čištění kamene používejte přírodní čističe, které na kámen fungují skvěle při pravidelné péči,. Nepoužívejte čističe na bázi kyseliny, takové přípravky poruší a naleptají hladký povrch kamene a trvale jej poškodí a kámen se rychleji špiní.