Snad každý pozůstalý chce hrob dlouhodobě krásný a čistý. Realita ovšem bývá jiná. Zvláště neleštěný hrob během měsíců a let se zanese nečistotou, prachem, lišejníky.Jeden takový jsme se rozhodli vlastoručně očistit a vrátit mu původní vzhled.

Původní kámen je obrostlý a zašlý. Ale i takto zanesený hrob se dá vcelku jednoduše obnovit. Jelikož na kámen a v přírodě nechceme používat žádné kyseliny, použili Čistič mramoru, žuly a přírodního kamene Marble & Granite Cleaner Autosol. Skvěle funguje na velké množstí nečistot a v kombinaci s kartáčem opravdu prozáří neleštěný kámen. Na lestěný kámen nemusíte používat kartáč ale pouze hadru nebo houbičku.

Jak začít? Jednoduše.

 1. Nachystejte si čistič, větší množsví vody na opláchnutí, jemnější kartáč, který se dostane i mezi jednotlivé kamínky umělého kamene.
 2. Čistič Marbe & Granite Cleaner nastříkejte na kámen a nechte minutu působit.
 3. Poté kartáčem začněte nastříkanou plochu čistit. Hned během čištění kartáčem se začne hrob zabarvovat. Nemějte obavy, je to kvůli tomu, jak špína vystupuje napovrch a pouští se kamene. Má to tak být 🙂
 4. Nenechávejte čistič a očištěnou plochu zaschnout, radeji opet nastříkejte trochu čističe na schnoucí místa. Je to z důvodu, aby se Vám kámen lépe oplachoval.
 5. Dočistíte-li celou plochu kamene, opláchněte celý náhrobní kámen vodou a nechte oschnout.
 6. Po oschnutí doporučujeme nanést např. štětcem impregnaci Marble & Granite Polish, která kámen dlouhodobě prozáří a ochrání před nečistotami. Ušetříte si tak opětovné čištění a kámen déle vydrží jako nový.

Kdy čistit kámen a kdy ne?

 • Kámen nečistěte, svítí-li na něj přímé světlo nebo je rozpálený od slunce. Čistič Vám ihned vyschne a spostřebujete jej velmi mnoho.
 • Stejně tak nečistěte kámen, který je mokrý, raději počkejte, až oschne.

Na co čištič kamene funguje a na co ne?

 • Odstraní rez, lišejníky, prach, zbytky listí a nečistoty.
 • Hůře si poradí s odolným voskem.

Rozdíl při čištění leštěného a neleštěného kamene?

 • U neleštěného kamene je lepší použít k čištění kartáč. U leštěného hadřík nebo houbičku.
 • Při impregnaci a ošetření neleštěného kamene je lepší použít štětec. U leštěného kamene opět hadřík nebo houbičku.

Proč impregnovat a ošetřovat kámen?

Marble & Granite Polish dlouhodobě:

 • prozáří strukturu kamene,
 • ochrání před povětrnostními podmínkami a tím oddálí další čištění,
 • ochrání před vodou a přirozenou korozí kamene.

Na jak dlouho mi připravky na kámen vydrží?

Máte-li hrob opravdu znečištěný, čistič Vám vydrží na zhruba 2 čištění. Na běžné čistění vydrží dvojnásobek. Impregnace minimálně na 4 použití.