Potřebujete vyčistit hliník, dostat ho do lesku nebo jej naopak nechat v jeho původním matnějším vhledu? Jde to jednoduše. Máte několik možností, můžete použít extra silný Průmyslový čistič A99 na starý a hodně zašlý hliník nebo Čistič hliníku ve spreji, na leštění do vysokého lesku speciální Leštící pastu na hliník Aluminium Polish. Novější způsob je použít Čistič hliníku ALU Cleaner. A nezapomeňte na finální ochranu hliníku, ať zabráníte korozi či oxidaci a nemusíte čištění, tak často opakovat.

Extra silné čištění hliníku zajistí A99 – starý způsob

Máte starý, velmi znečištěný předmět z hliníku, který chcete zrenovovat? Extra silný čistič A99 skvěle funguje na velmi znečištěné a staré hliníkové povrchy. Tekutý průmyslový čistič je silný a účiný přípravek na odstranění nečistot z hliníku. Přípravek je koncentrovaný, doporučujeme ho před použitím vyzkoušet a naředit podle výše znečištění povrhu.

Tímto způsobem vyčištěný povrch zůstává v původním vzhledu, tzn. nemění se jeho povrchová struktura a zůstává matným, ale vyčištěným. Lesku dosáhnete pouze leštící pastou. Rozzářením hliníku dosáhnete přípravkem ALU Cleaner.

Přesvědčte se na vlastní oči! Koukněte na video, jak jsme čistili starý retro hliníkový kelímek.

Novější způsob čištění hliníku a oxidace pomocí ALU Cleaner

Potřebujete-li odstranit oxidaci a vrátit hliníku a hliníkovým slitinám původní vzhled, je vhodnější čistič ALU Cleaner. Je určen na renovaci starých dílů motorek, zoxidovaných hliníkových dílů, různých hliníkových dílů nákladních vozů atd..

Čištění hliníkových slitin a starých hliníkových motorů pomocí ALU Cleaner

Čištění čistého hliníku většinou nemá žádné komplikace, ale při nesprávném čištění různých slitin hliníku můžete narazit na zašednutí či degradaci hliníku. Čistý hliník takovéto reakce zpravidla nemá. Je proto nutné nejdříve vyzkoušet účinnost a vhodnost přípravku. Během procesu čištění je vhodné vizuálně kontrolovat povrch hliníku. U většiny hliníkových slitin může povrch začít tmavnout nebo černat. Proto důrazně doporučujeme chemické čištění doplnit i o mechanické čištění např. plastovým kartáčem. Je to sice pracnější, ale k šednutí pak nedochází.

Při použití čističe hliníku ALU Cleaner na vnitřní části motorů buďte opatrní! Postupujte také po krátkých krocích, abyste vnitřní části motoru nepoškodili.

Proces čištění lze opakovat, aniž by se tmavnutí opět objevilo, ale v krátkých intervalech. Je ale třeba nechat čistič působit velmi krátce v řádech pár minut nebo čistič více zředit.

Postup v kostce:

 1. ALU Cleaner protřepejte
 2. nastříkejte na část povrchu hliníkové slitiny
 3. okamžitě začněte čistit mechanicky plastovým kartáčem
 4. po chvíli opláchněte vodou
 5. pokračujte na dalším místě stejným způsobem včetně oplachu
 6. po dokončení opláchněte celý díl vodou
 7. usušte
 8. ošetřete Olejem na ochranu kovů, aby jste uzavřeli póry slitiny

Běžně znečištěný hliník a eloxovaný hliník vyčistíte čističem ve spreji

Aluminium Power Cleaner je čistící sprej na hliníkové, eloxované a kartáčované povrchy speciálně vyvinutý i na použití v domácnosti. Jednoduše odstraňuje špínu a mastnotu. Čistič je v praktickém balení ve spreji, který usnadňuje aplikaci na méně dostupná místa. Je vhodný i na barevný eloxovaný hliník a nepoškozuje ostatní povrchy např. polykarbonát při čištění bazénových lišt.

Jak správně používat čistič ve spreji?

 • Před použitím přípravek pořádně protřepejte, aby se zaktivovali všechny složky čističe
 • Otočte uzávěr na spreji do polohy pro stříkání
 • Nastříkejte sprej na hliníkový povrch ze vzdálenosti cca 10 cm
 • Nechte 1-2 minuty působit
 • Setřete utěrkou z mikrovlákna

Video: Čištění a leštění hliníku pastou a čističem ve spreji.

Pro dosažení vysokého lesku hliníku použijte leštící pastu

Čisticí a leštící pasta na hliník Aluminium Polish čistí hliník do vysokého lesku, odstraňuje oxidaci, začernání, nerovnosti a veškerou špínu. Leštící pasta na hliník umožňuje šetrné čištění hliníku a současně vyleští hliníkové povrchy do vysokého lesku. Obsahuje velmi jemné čistící abrazivní částečky.

Jak použít pastu, abyste dosáhli skvělého výsledku?

 • Leštěný povrch zbavte hrubých nečistot.
 • Naneste malé množství pasty na hadřík z měkké bavlny nebo mikrovlákna . (v případě strojního čištění je vhodné použít plstěná tělíska tzv. pady)
 • Krouživým pohybem začněte hliníkový povrch čistit. Dbejte na to, aby byl povrch hadříku hladký.
 • Čistěte až do zrcadlového lesku.

Leštění zničeného hliníku do vysokého lesku

V případě renovace zničeného hliníku je třeba hliník nejdříve vybrousit smirkem a použít hrubší pastu Metal Polish. Až poté můžete použít pastu na hliník Aluminium Polish. Dosáhnete tak maximálního lesku.

 

Závěrečná nutná ochrana hliníku pro dlouhotrvající krásný vzhled

Dali jste si práci a dokonale vyčistili hliník? Nezapomeňte na ochranu povrhu před vlivem okolí. Jde o velmi důležitý krok v péči o hliníkové povrchy. Použijte olej na ochranu hliníku a ušetříte čas a námahu při následné údržbě hliníkových předmětů. Olej ve spreji povrch chrání a nezanechává ho mastný. 

Ochranný olej dlouhodobě můžete použít na veškeré kovy. Přípravek odstraní menší množství špíny, jako je prach nebo otisky prstů. Zároveň vytváří voděodolnou ochrannou vrstvu, která povrchu dodává čistotu a lesk. Minimalizuje korozi po dlouhou dobu. Odolnější a dlouhodobější ochrany dosáhnete Nanosadou na ochranu kovů.

 

Ukázky před a po čištění hliníku

To nejlepší na hliník od Autosolu